Jaki dom jest tańszy w budowie, parterowy czy piętrowy?
Przy tej samej powierzchni użytkowej tańszy w budowie jest zwykle dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym, bo ma mniejsze fundamenty, mniejszy dach i mniej ścian zewnętrznych niż parterówka. W porównaniu kosztorysów dwóch prostych projektów o powierzchni ok. 110 m² dom parterowy wyszedł o blisko 39 tys. zł netto (ok. 8%) drożej od domu z poddaszem. Parterówka może się opłacić przy małym metrażu i prostej bryle, ale wymaga większej działki, której koszt trzeba doliczyć do budżetu.

- Który dom jest tańszy w budowie: parterowy czy piętrowy?
- Ile kosztuje dom parterowy, a ile z poddaszem? Kosztorys dla ok. 110 m²
- Co podnosi koszt domu parterowego, a co piętrowego?
- Kiedy dom parterowy wychodzi taniej niż piętrowy?
- Jaki dom wychodzi najtaniej w budowie?
- Ile kosztuje wybudowanie 100-metrowego domu parterowego?
- Jakie są wady domów parterowych?
- Który dom jest tańszy w utrzymaniu?
- Jak porównać koszty dwóch projektów przed wyborem?
Który dom jest tańszy w budowie: parterowy czy piętrowy?
Gdy oba domy mają porównywalną powierzchnię użytkową, tę samą technologię i podobny standard, przewagę kosztową ma zwykle dom piętrowy lub z poddaszem. O wyniku decyduje powierzchnia zabudowy: parterówka mieści cały program na jednym poziomie, więc rosną fundamenty, dach i elewacja.
Według poradnika Dom według Ciebie o wyborze domu parterowego lub piętrowego dom piętrowy o tej samej powierzchni całkowitej ma mniej więcej dwa razy mniejszy wykop, fundamenty i dach, a jego ściany zewnętrzne są wyższe od ścian parterówki tylko o wysokość stropu i ścianki kolankowej, czyli ok. 1,5 m. Autorka podkreśla, że koszt schodów i stropu nie równoważy oszczędności na fundamentach, dachu i ociepleniu.
Nie wszystkie poradniki stawiają sprawę tak samo. Poradnik Archeton o budowie domu parterowego podaje regułę, że domy parterowe do 150 m² są z reguły tańsze, a powyżej tej granicy tańsze mogą być domy kondygnacyjne. Blog Tadeks o kosztach domu parterowego i piętrowego powołuje się z kolei na szacunkowe dane, według których parterówka kosztuje o kilka procent więcej, m.in. przez większą powierzchnię ścian zewnętrznych. Rozbieżności wynikają w dużej mierze z tego, co się porównuje: powierzchnię użytkową czy całkowitą, prostą bryłę czy rozczłonkowaną, pełne piętro czy poddasze ze skosami.
Podaj metraż domu, stawkę za m² z oferty wykonawcy lub kosztorysu oraz stawkę VAT, aby oszacować koszt brutto.
Ile kosztuje dom parterowy, a ile z poddaszem? Kosztorys dla ok. 110 m²

W zestawieniu kosztorysów dwóch prostych projektów z dachem dwuspadowym dom parterowy (110 m² + 5,20 m²) kosztował 516 850,50 zł netto, a dom z poddaszem użytkowym (106,06 m² + 5,79 m²) 477 942,52 zł netto. Różnica wyniosła 38 907,98 zł, czyli ok. 8% na niekorzyść parterówki.
Dane pochodzą z porównania kosztów budowy ARCHON+. To kosztorysy aktualne na III kwartał 2026 r., liczone na minimalnych stawkach krajowych publikowanych przez Sekocenbud, dla systemu zleconego, w kwotach netto, do których trzeba doliczyć VAT. Oba projekty mają ten sam program: 4 pokoje, jadalnię, kuchnię, spiżarnię, 2 łazienki, garderobę, pralnię i kotłownię. Według tego samego źródła budowa systemem gospodarczym może być szacunkowo o 10-20% tańsza.
| Pozycja kosztorysu | Z poddaszem „Dom w cytryńcach (W)” [zł netto] | Parterowy „Dom w leszczynowcach 7” [zł netto] | Różnica: parterowy minus z poddaszem [zł] |
|---|---|---|---|
| Poziom „0” (roboty ziemne, fundamenty, izolacje, podkłady) | 50 008,99 | 69 321,36 | +19 312,37 |
| Ściany nadziemia | 78 668,10 | 84 955,87 | +6 287,77 |
| Zbrojenie | 15 469,42 | 17 647,98 | +2 178,56 |
| Dach (konstrukcja i pokrycie dachówką ceramiczną) | 94 646,60 | 104 953,17 | +10 306,57 |
| Stan surowy (bez stolarki zewnętrznej) | 238 793,11 | 276 878,38 | +38 085,27 |
| Stolarka okienna i drzwiowa zewnętrzna | 46 445,92 | 40 883,67 | -5 562,25 |
| Stan wykończeniowy | 192 703,49 | 199 088,45 | +6 384,96 |
| Razem | 477 942,52 | 516 850,50 | +38 907,98 |
Największa różnica powstaje w stanie surowym, a zwłaszcza na poziomie „0”: roboty ziemne, fundamenty i podkłady kosztują w parterówce o ponad 19 tys. zł więcej. Parterówka jest za to tańsza w stolarce zewnętrznej oraz w podłogach i posadzkach (27 709,79 zł wobec 36 392,09 zł), bo w domu z poddaszem ta pozycja obejmuje też wykończenie schodów.
Różnice w kosztach wynikają wprost z metrażu przegród. W tym porównaniu dach parterówki jest o ok. 35% większy, a powierzchnia ścian fundamentowych o ok. 48% większa niż w domu z poddaszem.
| Element | Dom z poddaszem | Dom parterowy |
|---|---|---|
| Ściany fundamentowe | 36,10 m² | 53,50 m² |
| Ściany zewnętrzne | 113,00 m² | 136,20 m² |
| Ściany wewnętrzne nośne | 5,00 m² | 31,20 m² |
| Ściany działowe | 94,60 m² | 95,80 m² |
| Podłogi i schody | 123,36 m² | 115,20 m² |
| Dach | 169,50 m² | 228,62 m² |
| Elewacja do ocieplenia | 160,80 m² | 174,40 m² |
| Stolarka zewnętrzna | 33,62 m² | 28,92 m² |
| Drewno na więźbę | 5,95 m³ | 8,06 m³ |
Zastrzeżenie: ten kosztorys dotyczy domu z poddaszem użytkowym, a nie z pełnym piętrem. Dla domu z pełną drugą kondygnacją w zebranych materiałach nie ma porównywalnego zestawienia kosztów, więc wyników nie można przenosić na taki dom jeden do jednego.
Co podnosi koszt domu parterowego, a co piętrowego?

W parterówce drożeją elementy zależne od powierzchni zabudowy: fundamenty, dach, ściany zewnętrzne i elewacja. W domu piętrowym dochodzą elementy, których parterówka nie ma: strop między kondygnacjami i schody, a w wersji z poddaszem także okna dachowe i wykończenie skosów.
| Pozycja | Dom parterowy | Dom piętrowy lub z poddaszem |
|---|---|---|
| Fundamenty i roboty ziemne | większe, bo większy obrys budynku | mniejsze, ale przenoszą obciążenie wyższej kondygnacji |
| Dach | większa powierzchnia pokrycia, ocieplenia i obróbek | mniejszy |
| Ściany zewnętrzne i elewacja | więcej m² do wymurowania i ocieplenia | mniej |
| Strop między kondygnacjami | brak | zwykle wylewany lub gęstożebrowy |
| Schody | brak | konieczne, klatka zajmuje ok. 7 m² na kondygnacji |
| Okna dachowe | zwykle brak | przy poddaszu użytkowym |
| Instalacje | mogą być bardziej rozbudowane przy dużej powierzchni | prowadzone na dwóch poziomach |
| Działka | większa | mniejsza |
Koszt schodów mocno zależy od projektu: według wspomnianego bloga Tadeks schody w jednym domu mogą kosztować nawet kilkakrotnie więcej niż w innym. W dyskusji inwestorów w grupie Budujemy dom na Facebooku jeden z uczestników szacował schody lane na ok. 10 tys. zł, a właz lub drewniane schody na poddasze nieużytkowe na 2-3 tys. zł. To relacje prywatne, nie kosztorys; inny uczestnik tej samej dyskusji ocenił, że koszty końcowe są porównywalne, a parterówka jest droższa na początku budowy.
Dach jest w obu typach jedną z największych pozycji. W kosztorysie ARCHON+ samo pokrycie dachówką ceramiczną kosztuje ok. 75,6 tys. zł netto w domu z poddaszem i ok. 78,8 tys. zł w parterówce, a rozłożysty, wielospadowy dach to według tego źródła także więcej gąsiorów, rynien i podbitki. Przy szukaniu oszczędności na tym etapie przyda się porównanie, co jest tańsze: blachodachówka czy dachówka.
Kiedy dom parterowy wychodzi taniej niż piętrowy?

Parterówka zbliża się kosztem do domu z poddaszem albo go wyprzedza, gdy dom jest mały, ma prostą bryłę, a w wersji z poddaszem dużą część metrażu zabierają skosy i schody. Archeton wskazuje granicę ok. 150 m² powierzchni użytkowej, ale podaje ją jako regułę, bez kosztorysu.
Mechanizm opisuje poradnik Dom według Ciebie. Przy ściance kolankowej 1,30 m i dachu nachylonym pod kątem 35° wysokość 1,90 m pojawia się dopiero ok. 80 cm od ścianki, a klatka schodowa ze spocznikami zajmuje ok. 7 m² na każdej kondygnacji. Żeby dom z poddaszem dał podobną powierzchnię użytkową co parterówka 100 m², jego powierzchnia całkowita musiałaby wzrosnąć do ok. 125 m², czyli o ok. 25%. Przy parterówce 150 m² odpowiednik z poddaszem ma ok. 176 m², więc naddatek spada do ok. 17%. Im mniejszy dom, tym większy udział tych strat i tym mniejsza przewaga cenowa poddasza.
Drugi czynnik to działka. Parterówka zajmuje znacznie więcej terenu, więc na małej parceli wokół domu robi się ciasno, a przy drogim gruncie dodatkowe metry działki mogą zniwelować oszczędność na samej budowie albo ją odwrócić. Przykład kompaktowej parterówki opisujemy w tekście o tym, jak wygląda dom parterowy z płaskim dachem do 120 m².
Jaki dom wychodzi najtaniej w budowie?

Najtaniej wychodzi dom o najprostszej bryle, na planie kwadratu lub prostokąta, bez podpiwniczenia i z prostym dachem, niezależnie od liczby kondygnacji. Każde załamanie bryły i każdy dodatkowy spadek dachu zwiększa ilość materiału i robocizny.
Zasadę „im prościej, tym taniej” podaje poradnik Energetyczny Projekt o kosztach domu parterowego: dom bez piwnicy, z dachem dwuspadowym, będzie znacznie tańszy, a koszty rosną wraz z pomysłami inwestora. Murator w artykule o kosztach domu parterowego i piętrowego dodaje, że im prostsza konstrukcja dachu, tym mniejszy koszt, a końcową kwotę w dużej mierze podnoszą lub obniżają wybrane okna, pokrycie dachu i elewacja. Osobną kwestią jest forma dachu: sprawdź, czy dom z płaskim dachem jest tańszy.
Ile kosztuje wybudowanie 100-metrowego domu parterowego?
Zebrane dane nie zawierają kosztorysu dokładnie dla parterówki 100 m². Najbliższy punkt odniesienia to kosztorys ARCHON+ dla domu parterowego 110 m²: 516 850,50 zł netto w systemie zleconym, a przy systemie gospodarczym, tańszym szacunkowo o 10-20%, ok. 413-465 tys. zł netto.
Ogólniejszy wskaźnik podaje poradnik Dobre Domy o kosztach domu piętrowego i parterowego: przyjmuje się ok. 3000 zł netto za m² domu jednorodzinnego, co dla 100 m² daje ok. 300 tys. zł netto. Źródło nazywa te wartości przybliżonymi i nie precyzuje zakresu prac ani daty wyceny, więc nie da się ich bezpośrednio zestawić z kosztorysem opartym na Sekocenbud. Same prace wykończeniowe w domu parterowym Energetyczny Projekt szacuje na ok. 1500-3000 zł/m², przy czym wykończenie pod klucz jest droższą opcją.
Własną orientacyjną kwotę policzysz w kalkulatorze przy tym artykule, podając metraż, stawkę za m² z oferty lub kosztorysu oraz stawkę VAT.
Czy 300 tys. zł wystarczy na budowę domu?
Według kosztorysu ARCHON+ 300 tys. zł netto nie wystarcza na dom ok. 110 m² ani w wersji parterowej, ani z poddaszem: nawet przy systemie gospodarczym tańszy z tych projektów to ok. 382-430 tys. zł netto. Kwota 300 tys. zł pokrywa się tylko z ogólnym wskaźnikiem ok. 3000 zł netto/m² dla domu 100 m², a do niej dochodzą jeszcze VAT, działka i przyłącza, które przy trudniejszym terenie mogą według Muratora znacząco podnieść koszt.
Jakie są wady domów parterowych?
Główne wady parterówki to większa działka, większe fundamenty i dach przy dużym metrażu, gorsze doświetlenie środka szerokiego budynku i trudniejszy podział na strefę dzienną i nocną. Nie zawsze też buduje się ją szybciej.
- Większa działka: cała powierzchnia użytkowa mieści się na jednym poziomie, więc parterówka potrzebuje większej parceli niż dom kondygnacyjny o tym samym metrażu.
- Fundamenty i dach rosną razem z metrażem: w kosztorysie ARCHON+ dach parterówki ma 228,62 m², a domu z poddaszem 169,50 m².
- Doświetlenie: według poradnika Dom według Ciebie słońce oświetla wnętrze bezpośrednio do ok. 5 m w głąb pomieszczenia, więc w szerokim, prostokątnym rzucie środek domu bywa ciemny. Pomaga bryła w kształcie litery L lub C; przykład takiego układu to dom w kształcie litery L z płaskim dachem. Dobre Domy dodają, że okna parterówki bywają przysłonięte przez drzewa lub wysokie ogrodzenie.
- Strefy: wyraźne oddzielenie części dziennej od nocnej na jednym poziomie wymaga dobrego projektu, a wpis Box Haus o wyborze domu parterowego lub piętrowego wymienia mniejszą prywatność wśród wad parterówki.
- Czas budowy: prostsza konstrukcja zwykle skraca budowę, ale według Tadeks parterówka 2-3 razy większa od domu piętrowego buduje się dłużej.
- Straty ciepła: Archeton zwraca uwagę na dużą powierzchnię ścian i dachu w stosunku do kubatury oraz na więcej mostków termicznych w bryłach innych niż prostokąt, np. w kształcie litery L.
Dom piętrowy też ma ograniczenia. Schody zajmują miejsce i są przeszkodą dla seniorów, osób z ograniczoną mobilnością i małych dzieci, poddasze traci metraż na skosach, a ciepło unosi się ku górze, co może dawać różnice temperatur między kondygnacjami.
Który dom jest tańszy w utrzymaniu?
Większość zebranych źródeł wskazuje dom piętrowy lub z poddaszem: zwarta bryła ma mniejszą powierzchnię przegród zewnętrznych w stosunku do kubatury, a ciepło z parteru wspomaga ogrzewanie piętra. Energetyczny Projekt zaznacza jednak, że rachunki zależą od izolacji, technologii oraz systemu ogrzewania i wentylacji, a w parterówce prosty dach łatwiej dobrze ocieplić, więc sama liczba kondygnacji nie przesądza o kosztach eksploatacji.
Jak porównać koszty dwóch projektów przed wyborem?
Porównanie ma sens tylko wtedy, gdy oba projekty liczysz według tych samych założeń. Przed decyzją przejdź przez tę listę:
- Porównuj tę samą powierzchnię użytkową, nie całkowitą. Przy poddaszu sprawdź, ile metrów leży pod skosami niżej niż 1,90 m i ile zajmuje klatka schodowa.
- Zestaw powierzchnie: ścian fundamentowych, ścian zewnętrznych, dachu i elewacji do ocieplenia. To one najbardziej różnicują koszt stanu surowego.
- Wymagaj kosztorysów o tym samym zakresie (np. do stanu surowego zamkniętego), w tej samej technologii, z tej samej daty i w tym samym systemie: zleconym albo gospodarczym.
- Sprawdź, czy kwoty są netto czy brutto, i dolicz VAT według swojej sytuacji.
- Dolicz cenę działki: parterówka potrzebuje większej parceli, a przy drogim gruncie ta różnica może przeważyć.
- Oceń bryłę i dach: prostokąt z dachem dwuspadowym kosztuje mniej niż bryła w kształcie litery L z dachem wielospadowym.
- Ustal rodzaj schodów i stropu w domu piętrowym, bo ich koszt bywa bardzo różny.
- Uwzględnij warunki gruntowe i przyłącza, które podnoszą koszt niezależnie od typu domu.